- 15 października Dzień Dziecka Utraconego
Informacje na ten temat pojawiają się na plakatach i na stronach internetowych zazwyczaj w tygodniu poprzedzającym dzień 15.10. Aktualne godziny i miejsca spotkań modlitewnych znajdziesz też na Facebooku (szukaj na stronach lokalnych duszpasterstw rodzin takich jak np. Duszpasterstwo Rodzin w Bielsku-Białej).
Poniżej informacje ogólnopolskie. Inicjatywy lokalne znajdziesz na Mapie Wsparcia.
- Poradnia Bioetyczna
tel. 12 428 60 30 (wew. 922), www.poradniabioetyczna.pl poradnia.bioetyczna@upjp2.edu.pl
zobacz na mapie
Na stronie Poradni można znaleźć aktualne informacje na temat:
— pochówku dziecka przedwcześnie urodzonego w wyniku poronienia i związanych z tym formalności;
— katolickiego pogrzebu dziecka utraconego;
— praw rodziców dziecka utraconego, możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego, urlopu macierzyńskiego.
W sprawach indywidualnych można uzyskać bezpłatną poradę w formie elektronicznej lub osobiście w siedzibie poradni. Godziny pracy poradni dostępne na stronie www.
Serwisy internetowe, na których można znaleźć aktualne informacje o prawach rodziców którzy stracili dziecko, a także wskazówki jak je egzekwować oraz porady na co zwrócić uwagę w kontakcie z lekarzami, instytucjami ale też z bliskimi.
Historie rodzin, opisy problemów i dróg ich rozwiązań, kobiecy i męski punkt widzenia, wsparcie psychologiczne, duchowe. Artykuły mogące zainteresować rodziny, które utraciły dziecko.
- dzieciutracone.ordoiuris.pl – nieodpłatna pomoc prawna w przypadku wystąpienia trudności lub pytań dotyczących pochówku dziecka utraconego przed urodzeniem oraz baza aktualnej wiedzy na ten temat
- Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu www.poronienie.pl
- Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka www.stratadziecka.pl
- Dlaczego. Serwis dla Rodziców po Stracie Dziecka www.dlaczego.org.pl
- Fundacja Nagle Sami – www.naglesami.org.pl służy pomocą: psychologiczną i prawną, chce także zainicjować dyskusję o doświadczeniu żałoby i kształtować wrażliwość społeczną na sytuację osieroconych dorosłych i dzieci. Prowadzi szkolenia i warsztaty na temat pomocy osobom w żałobie.
- Mama nie jest sama mamaniejestsama.pl – portal internetowy dla mam, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, w tym związanej ze stratą dziecka.
- Tęczowy Kocyk – pomoc rodzicom martwo urodzonego dziecka w pożegnaniu się z maleństwem. Przeczytaj o Tęczowym Kocyku również na: pl.aleteia.org/2017/03/21/czapeczka-rozek-i-niezapominajka-czyli-zegnaj-dzieciatko i www.facebook.com/teczowykocyk.
- Pierwszy w Polsce cmentarz dla nienarodzonych dzieci (Starachowice)
- Pierwszy pogrzeb Dzieci Utraconych w Szczecinie
- Poronienie: jak wyglądają kolejne etapy żałoby po stracie dziecka? – artykuł na portalu Aleteia.org
- O dzieciach utraconych i rodzicach osieroconych – audycja w Radiu Kraków
Możesz też spróbować:
→ porozmawiać z księdzem → porozmawiać z psychologiem