Ładowanie...

Jak reagować gdy kobieta poroniła

Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu stracił dziecko ― nie bądź obojętny. Twoja obecność jest ważna. Oto kilka sugestii jak możesz zachować się wobec kobiety, która poroniła lub rodziców, których dziecko zmarło.

  • Rodzice którzy stracili dziecko nie potrzebują litości, ale towarzyszenia im w nowej sytuacji. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Nie unikaj ich.
  • Zainteresuj się. Pytaj o samopoczucie, ale nie bądź natarczywy i nie oczekuj od razu wyczerpującej odpowiedzi. Nie spiesz się, słuchaj, stwórz atmosferę do rozmowy lub bycia razem w ciszy. Bądź blisko.
  • Poronienie to też strata dziecka. Nawet jeśli nikt go nie widział ― ono istniało. Nie bagatelizuj tego.
  • Nie udzielaj rad, nie pocieszaj na siłę, nie mów: nie martw się ― jeszcze urodzisz, przecież macie dla kogo żyć, na szczęście macie jeszcze drugie dziecko… itp.
  • Lepiej powiedz prawdę, np.: nie wiem, co mogę Ci teraz powiedzieć, nie mam pojęcia jak się czujesz, opowiedz mi o tym, nie mam pomysłu jak Ci pomóc, ale możemy razem posiedzieć… Uszanuj, jeśli usłyszysz odmowę.
  • Ktoś, kto stracił dziecko czasem jest cichy i wycofany, innym razem irytuje się lub zachowuje ekscentrycznie. Zrozum, w ten sposób przeżywa okres żałoby.

ZOBACZ TAKŻE:

Adresy miejsc, gdzie rodzice po stracie znajdą pomoc

Poradnik dla mężczyzn – zrozum dlaczego ona tak się zachowuje (poronienie.pl)

Takie pocieszanie boli i lepiej tak niż… – czego i dlaczego nie mówić rodzicom, którzy stracili dziecko (poronienie.pl)

Pomoc po poronieniu. Jak traktować rodziców, którzy utracili dziecko? – porady dla bliskich i personelu medycznego ulotka w pdf przygotowana przez portal poronilam.pl

Niekorzystne zakończenie ciążyRekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa mazowieckiego. W dokumencie można znaleźć informacje przydatne również dla otoczenia kobiety, która straciła dziecko, np. dotyczące etapów żałoby.

Ku pokrzepieniu – artykuły zamieszczone na portalu www.dlaczego.org.pl