Jestem żoną i matką. Jakiś czas temu poroniłam. Wkrótce okazało się, że nawet przy wsparciu najbliższych nie potrafię uporać się z konsekwencjami tego wydarzenia. Zbiegiem różnych okoliczności trafiłam do księdza, który nie tylko mnie wysłuchał, ale swoją łagodnością i wiedzą sprawił, że jedna rozmowa wystarczyła mi, aby znaleźć odpowiedzi na ważne dla mnie pytania i zyskać spokój ducha. Dlatego wiem, że w Kościele są ludzie, którzy potrafią realnie pomóc w takich sytuacjach. Czasem trzeba tylko starannie poszukać. Taka pomoc może uratować życie i to nie tylko potrzebującej kobiety.
Chciałabym aby każda kobieta, która mierzy się w swoim sercu z trudnymi kwestiami moralnymi związanymi z życiem swoim i swoich dzieci wiedziała gdzie zwrócić się o pomoc. Gdzie z poszanowaniem intymności i w delikatny sposób otrzyma wsparcie duchowe. Czas. Uwagę. Rozmowę. Modlitwę. Niektóre kobiety potrzebują rozmowy i odpowiedzi na dręczące ich pytania lub pomocy w znalezieniu rozwiązania problemu, wyjścia z trudnej sytuacji. Innym wystarczy wysłuchanie doświadczeń podobnych matek, jeszcze inne pragną anonimowości i ciszy, dla niektórych skarbem jest możliwość przyjścia na mszę świętą z małym dzieckiem o takiej porze, aby jego obecność nie przeszkadzała innym modlącym się. Ale dla wszystkich kobiet istotne jest, że Kościół nie zapomina o ich szczególnych potrzebach wynikających z roli matki, że ma dla nich miejsce, że są duchowni, którzy się o nie troszczą.
Pamiętając własne doświadczenia oraz obserwując środowisko w którym mieszkamy, postanowiliśmy z mężem zrobić coś aby pokazać kobietom, ich mężom, rodzinom, że w Kościele mogą znaleźć dla siebie miejsce. Chcemy też powiedzieć duchownym: rodziny bardzo Was potrzebują!
Również wiele świeckich instytucji oferuje pomoc kobietom i rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Tam też można trafić na ciepłych ludzi, którzy udzielają wsparcie. Czasem potrzebna jest pomoc prawna, psychologiczna, organizacyjna, finansowa.
Warto, aby w jednym miejscu zgromadzić informacje na ten temat oraz konkrety – adresy, nazwiska, telefony. Staramy się zbierać je, porządkować i przekazywać dalej – w naszym środowisku, za pomocą mediów społecznościowych, strony internetowej. Początkowo robiliśmy to sami, z czasem przyłączyły się do nas inne osoby zainteresowane taką działalnością i tak powstała grupa Kananejka, która prowadzi stronę oraz działa lokalnie na rzecz wsparcia dla kobiet w krakowskiej parafii na Dębnikach.
Nie pouczamy, nie oceniamy i nie namawiamy, bo wierzymy, że kobieta która czuje się bezpiecznie i ma solidne oparcie, podejmuje dobre decyzje dla siebie i swojej rodziny. Dlatego pokazujemy źródła informacji pomagające w świadomy sposób podejmować decyzje w trudnych sytuacjach życiowych związanych z macierzyństwem.
Joanna i Michał Skoczylas
Dlaczego powstała kananejka.pl?
Grupa Kananejka
Kobieta w Kościele
Moja historia
Kananejka a aborcja
Mt 15, 21
Kontakt