Ładowanie...

Kananejkowe środy na Dębnikach

Msze św. w intencji kobiet w kryzysie oraz spotkania tematyczne ze specjalistami w drugą środę miesiąca o godz. 18:00.
Kraków – Dębniki
Kościół św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6.
 • 13 marca 2019
  Jeśli nie in vitro to co?
  O problemach z płodnością

Gościem spotkania będą Dr Daria Mikuła Wesołowska – bioetyk, lekarz hospicyjny, przedstawicielka środowiska naprotechnologii. Dyrektor Ogólnopolskiego Centrum Troski o Płodność (www.fccp.pl) oraz ks. dr hab. Grzegorz Hołub.


 • 10 kwietnia 2019
  Dlaczego katolicy dokonują aborcji?
  O perspektywach trudnej ciąży

 • 8 maja 2019
  Co dalej?
  O uzdrowieniu po aborcji

 • 12 czerwca 2019
  Już nie mogę!
  O kryzysie macierzyństwa

Spotkania, które się odbyły

 • 13 lutego 2019
  Ile masz dzieci?
  O dzieciach utraconych i rodzicach osieroconych

Wysłuchaj audycji w Radiu Kraków na temat tego spotkania: www.radiokrakow.pl/audycje/rozmowy-o-wierze/o-dzieciach-utraconych-i-rodzicach-osieroconych/

Spotkanie w lutym, które dotyczyło  poronienia i śmierci dziecka, poprowadziła pani Maria Hornowska-Stoch – psycholog, doktorantka w Instytucie Psychologii UJ. Pani Maria zajmuje się tematyką straty dziecka w okresie prenatalnym, ma doświadczenie wielu rozmów z rodzinami, była moderatorem grupy wsparcia dla kobiet po stracie.

Mówiliśmy o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych oraz otoczenia, jak dobrze takie wsparcie udzielić i jakich błędów nie popełniać w czasie rozmów z osobami, które dopiero co pożegnały się ze swoim dzieckiem. Pokazaliśmy, że rozmowa z osobą duchowną na pewnym etapie przeżywania żałoby może uchronić kobietę i jej rodzinę przed dalszym pogłębianiem kryzysowej sytuacji.

Pani Maria przedstawiła kilka perspektyw widzenia sytuacji śmierci dziecka w okresie ciąży. Poczynając od samej kobiety, poprzez jej męża (ojca dziecka) kończąc na osobach towarzyszących – czyli rodzinie, znajomych i współpracownikach oraz przedstawicielach personelu medycznego, którzy są świadkami tego, co często bywa tematem tabu. Pojawiły się sugestie jak próbować odnaleźć się w nowej sytuacji, ale także pomysły na to, jak mądrze wesprzeć osieroconych rodziców oraz wskazówki jak się wobec nich zachować, aby dodatkowo nie ranić. Poruszane tematy dotyczyły nie tylko dla osób bezpośrednio doświadczających utraty dziecka, ale także ich szerszego otoczenia.

Kazanie nawiązujące do tematu spotkania wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Kobiet Archidiecezji Krakowskiej – ks. dr Paweł Gałuszka


 • 9 stycznia 2019
  Dziecko – zagrożenie czy błogosławieństwo?
  O zdrowiu i chorobie dziecka nienarodzonego

Pierwsze spotkanie w cyklu Kananejka – kobieta w kryzysie poprowadziła pani Monika Buczek – psycholog i psychoterapeuta w krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. J.Tischnera. Pani Monika jest członkiem zespołu obejmującego opieką rodziny w hospicjum perinatalnym, a także pracuje z rodzicami chorych dzieci i z rodzicami po stracie. Na spotkaniu przedstawiła formy pomocy dla kobiet, które otrzymały niepomyślną diagnozę prenatalną oraz alternatywne możliwości postępowania w sytuacjach, w których prawo dopuszcza aborcję. Opowiedziała także jak przebiegają ciąże z powikłaniami oraz na jakie wsparcie może liczyć rodzina w której pojawiła się trudna ciąża.

To był wartościowy czas dla wszystkich, którym bliskie są sprawy związane z ciążą, dziećmi i rodziną. Poruszyliśmy ciekawe tematy nie tylko dla kobiet będących w ciąży lub ją planujących. Spojrzeliśmy także z perspektywy otoczenia i osób towarzyszących na to, co się dzieje, kiedy w czasie ciąży nie wszystko idzie po naszej myśli. Posłuchaliśmy prawdziwych historii i poznaliśmy aktualną wiedzę na temat możliwości postępowania w przypadku trudnej ciąży.

Kazanie nawiązujące do tematu spotkania wygłosił ks. proboszcz Zygmunt Kostka SDB.

Spotkanie w Kaplicy MB Wspomożycielki Wiernych prowadziła pani Monika Buczek
Pani Monika opowiada o możliwościach postępowania w przypadku gdy rodzice otrzymali diagnozę o chorobie letalnej dziecka w łonie matki
Ks. Zygmunt Kostka dziękuje pani Monice Buczek po zakończonym spotkaniu